| Insulation Resistance | 1000MΩ |
|---|---|
| Material | 45 Steel |
| Temperature Rating | -70°C - 300°C |
| Impact Resistance | 200N |
| Dielectric Strength | 3500VAC |
| Mounting Style | Screw |
|---|---|
| Burst Test | 5.0MPa |
| Sealing Method | Hermetic Seal |
| Glass Material | ELAN #48 |
| Operating Temperature | Up To 150°C |
| Sealingtype | Hermetic |
|---|---|
| Insulation Resistance | 500MΩ Min |
| OperatiomCurrent | 30AMAX |
| Insulationmaterial | CERAMIC |
| High Sealing Performance | 2.5MPa Does Not Leak |
| Nickel Plated | THICKNESS 2~5μm |
|---|---|
| Leak Test | 4MPa N2 PRESS, NO LEAK |
| Number Of Contacts | 3 |
| Sealing Method | Hermetic Seal |
| Current | 25A-30A |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
|---|---|
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Mounting Type | Mounting Screw |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Maximum Pressure | 6MPa - 10MPa |
|---|---|
| Design | Glass To Metal Seal |
| Thread Specification | Φ12.5-6mm - Φ27.5-6mm |
| Connection Type | Threaded, Flanged |
| Material | 1215 Steel |
| Manufacturer | SSCore |
|---|---|
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Connector Type | Hermetic |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Thickness | 2~4 μm. |
|---|---|
| Burst Test | 4MPa With N2 Press |
| Application | Aerospace, Military, Industrial Equipment |
| Temperature Rating | -40°C To 150°C |
| Pin Material | SUH446 WITH COPPER CORED, RATIO 2:1 |
| Name | Hermetic Sight Glass |
|---|---|
| Connection Type | Threaded, Flanged |
| Thread Specification | Φ12.5-6mm - Φ27.5-6mm |
| Material | 1215 Steel |
| Design | Glass To Metal Seal |
| Body | 304 STAINLESS STEEL |
|---|---|
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Insulator Resistance | 100MΩ@1000VDC |
| Connector Type | Hermetic |