| O-RING | Ø8.5X1.8 |
|---|---|
| Temperaturerange | -40°C To 125°C |
| Nickel Plating | 2-5um |
| Number Of Contacts | Single |
| Insulator Resistance | 1000MΩ@750VDC |
| Insulation Resistance | 1000MΩ |
|---|---|
| Voltage Rating | 1000V |
| Material | 45 Steel |
| Impact Resistance | 200N |
| Current Rating | 20A-30A |
| Material | 45 Steel |
|---|---|
| Voltage Rating | 1000V |
| Salt Spray Resistance | 48h The Rusted Area < 5% |
| Impact Resistance | 200N |
| Dielectric Strength | 3500VAC |
| Material | 45 Steel |
|---|---|
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Mounting Type | Mounting Screw |
| Manufacturer | SSCore |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
|---|---|
| Manufacturer | SSCore |
| Connector Type | Hermetic |
| Material | 45 Steel |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Manufacturer | SSCore |
|---|---|
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Leak Test | 22MPa WITH N2, NO LEAK |
| Insulator Resistance | 100MΩ@500VDC |
| Body | 304 STAINLESS STEEL |
| Salt Spray Resistance | 48h The Rusted Area < 5% |
|---|---|
| Insulation Resistance | 1000MΩ |
| Impact Resistance | 200N |
| Material | 45 Steel |
| Current Rating | 20A-30A |
| Material | 45 Steel |
|---|---|
| Current Rating | 20A-30A |
| Voltage Rating | 1000V |
| Temperature Rating | -70°C - 300°C |
| Impact Resistance | 200N |
| Termination Style | Solder |
|---|---|
| Leak Test | 22MPa WITH N2, NO LEAK |
| Temperature Range | -55°C To +200°C |
| Pin Materials | ALLOY 52 |
| Insulation Material | Glass Or Ceramic |
| Temperature Range | -200°C To 450°C |
|---|---|
| Insulator Resistance | 500MΩ@100VDC |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Insulation Resistance | 10^10 Ohms |
| Applications | High Pressure And High Vacuum Environments |