| Connector Type | Hermetic |
|---|---|
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Mounting Type | Mounting Screw |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Material | 45 Steel |
|---|---|
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Hermeticity | 1x10^-8 Atm Cc/sec He |
|---|---|
| Number Of Pins | 1 |
| Insulation Resistance | 10^14 Ohms |
| Body | 304 STAINLESS STEEL |
| Manufacturer | SSCore |
| Housing Material | 304 STAINLESS STEEL |
|---|---|
| Contact Resistance | 10 MΩ |
| Sealing Method | Glass To Metal Seal |
| Connector Type | Single Pin |
| Thermal Cycle | -60°C ~ +100°C |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
|---|---|
| Manufacturer | SSCore |
| Connector Type | Hermetic |
| Material | 45 Steel |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Connector Type | Hermetic |
|---|---|
| Mounting Type | Mounting Screw |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Material | 45 Steel |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Wire Gauge | 20-28 AWG |
|---|---|
| Body | 304 STAINLESS STEEL |
| Leak Rate | Less Than 1x10^-8 Mbr.l/S AT 1 ATM. |
| Operating Temperature | -55°C To 200°C |
| Number Of Pins | 1 |
| Termination Style | Solder |
|---|---|
| Leak Test | 22MPa WITH N2, NO LEAK |
| Temperature Range | -55°C To +200°C |
| Pin Materials | ALLOY 52 |
| Insulation Material | Glass Or Ceramic |
| Manufacturer | SSCore |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To +200°C |
| Pressure Rating | 1000 Psi |
| Wire Gauge | 20-28 AWG |
| Glass Materials | ELAN #48 |
| Insulator Resistance | 100MΩ@1000VDC |
|---|---|
| Connector Size | 0.5 To 2 Inches |
| Pin Materials | 4J50 |
| Insulation Material | PTFE/Teflon |
| Hermeticity | Helium Leak Tested |