| Application | Vacuum Systems, Aerospace, Medical Devices |
|---|---|
| Pressure Rating | 1000 Psi |
| Connector Size | Up To 1 Inch Diameter |
| Thermal Cycle | -60°C ~ +100°C |
| Number Of Pins | 4 |
| Operating Temperature | -70°C To +300°C |
|---|---|
| Voltage Rating | 220V - 600V |
| Material | 45 Steel |
| Insulation Material | Glass |
| Surface Treatment | Electroless Nickel |
| Connector Style | Mounting Screw |
|---|---|
| Surface Treatment | Electroless Nickel |
| Insulation Material | Glass |
| Material | 45 Steel |
| Operating Temperature | -70°C To +300°C |
| Application | High Pressure And High Temperature Environments |
|---|---|
| Insulation Resistance | Greater Than 10,0MΩ At 500 VDC |
| High Sealing Performance | 2.0MPa Does Not Leak |
| Pin Materials | 4J50 |
| Mounting Style | Flange, Threaded, Weldable |
| Sealing Method | Glass-to-Metal Or Ceramic-to-Metal |
|---|---|
| Cable Length | Customizable |
| Dielectric Withstanding Voltage | 1,500 VAC |
| Mounting Style | Flange, Threaded, Weldable |
| Insulation Material | Glass Or Ceramic |
| Pressure Range | Vacuum To 10,000 Psi |
|---|---|
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Sealing Method | Glass-to-Metal Or Ceramic-to-Metal |
| Voltage Rating | 1000 VAC |
| Insulator Resistance | 100MΩ@500VDC |
| Connector Configuration | Male Or Female |
|---|---|
| Connector Finish | Copper Plated |
| Material | Stainless Steel |
| Wire Size | 20 AWG |
| Glass Materials | CORNING 9013 OR EQUIVALENT |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To 200°C |
| Hermeticity | Greater Than 1x10^-9 Atm Cc/sec |
| Wire Gauge | 20-28 AWG |
| Leak Rate | Less Than 1x10^-9 Cc/sec |
| Body | 304 STAINLESS STEEL |
|---|---|
| Glass Materials | ELAN #48 |
| Leak Rate | Less Than 1x10^-9 Cc/sec Helium |
| Material | Stainless Steel |
| Current Rating | Up To 10 Amps |
| Mounting Type | Mounting Screw |
|---|---|
| Manufacturer | SSCore |
| Connector Configuration | Male Or Female |
| Body | 304 STAINLESS STEEL |
| Connector Orientation | Straight, Right Angle |