| Current Rating | 30A |
|---|---|
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
| Voltage Rati0Vng | 108V-1000V |
| Connector Type | Hermetic |
| Insulator Material | Glass |
| Termination Style | Solder Cup |
|---|---|
| Insulation Resistance | 10^12Ω |
| Gender | Male/Female |
| Mounting Style | Flange Mount |
| Connector Shell Material | Stainless Steel |
| Terminationstyle | Crimp |
|---|---|
| Body Materials | 304 STAINLESS STEEL |
| Application | Aerospace, Military, Medical Devices |
| Voltagerating | 500V |
| Productname | Hermetic Seal Connectors |
| Connector Type | Hermetic |
|---|---|
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Material | 45 Steel |
| Material | 45 Steel |
|---|---|
| Mounting Type | Mounting Screw |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Connector Type | Hermetic |
|---|---|
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Manufacturer | SSCore |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
|---|---|
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Connector Type | Hermetic |
| Mounting Type | Mounting Screw |
| Connector Type | Hermetic |
|---|---|
| Body | 304 STAINLESS STEEL |
| Insulator Resistance | 500MΩ@100VDC |
| Leak Test | 1.5MPa WITH N2, NO LEAK |
| Pin | 4J50 ALLOY |
| Body | 304 STAINLESS STEEL |
|---|---|
| Leak Test | 1.5MPa WITH N2, NO LEAK |
| Insulator Resistance | 100MΩ@1000VDC |
| Connector Type | Hermetic |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Material | 45 Steel |
|---|---|
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Manufacturer | SSCore |
| Connector Type | Hermetic |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |