| Temperature Range | -200°C To 450°C |
|---|---|
| Insulator Resistance | 500MΩ@100VDC |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Insulation Resistance | 10^10 Ohms |
| Applications | High Pressure And High Vacuum Environments |
| Glass Materials | ELAN #48 |
|---|---|
| Hermeticity | Leak-tight |
| Termination Style | Solder |
| Insulation Material | Glass Or Ceramic |
| Connector Type | Single Or Multiple Pin |
| Insulation Resistance | ≥10^14 Ohms |
|---|---|
| Leakage Rate | ≤1x10^-9 Cc/sec He |
| Connector Size | Up To 1 Inch Diameter |
| Pin Materials | 4J50 |
| Temperature Range | -55°C To +200°C |
| Connector Size | Up To 1 Inch Diameter |
|---|---|
| Leak Test | 1.5MPa WITH N2, NO LEAK |
| Manufacturer | SSCore |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Rohs Compliant | Yes |
| Insulation Material | PTFE/Teflon |
|---|---|
| Pressure Range | Vacuum To 10,000 Psi |
| Hermetic Seal Type | Glass-to-Metal |
| Hermeticity | 1x10^-8 Atm Cc/sec He |
| Operating Temperature | -55°C To +200°C |
| Operating Temperature | -70°C To +300°C |
|---|---|
| Material | 45 Steel |
| Insulation Material | Glass |
| Surface Treatment | Electroless Nickel |
| Voltage Rating | 220V - 600V |
| Insulation Material | Glass |
|---|---|
| Connector Style | Mounting Screw |
| Manufacturer | SSCore |
| Current Rating | 100A - 300A |
| Surface Treatment | Electroless Nickel |
| Insulation Material | Glass |
|---|---|
| Connector Style | Mounting Screw |
| Surface Treatment | Electroless Nickel |
| Material | 45 Steel |
| Operating Temperature | -70°C To +300°C |
| Housing Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Glass Materials | ELAN #48 |
| Body Materials | 316L STAINLESS STEEL |
| Connector Shell Material | Stainless Steel |
| Gender | Male/Female |
|---|---|
| Wire Gauge | 20-28 AWG |
| Pin Materials | 4J50 |
| Operating Temperature | -55°C To 200°C |
| High Voltage Resistance | ≥4000VAC, Leakage Current ≤0.5mA |