| Mounting Type | Mounting Screw |
|---|---|
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Material | 45 Steel |
| Insulation Material | Glass |
|---|---|
| Surface Treatment | Electroless Nickel |
| Manufacturer | SSCore |
| Operating Temperature | -70°C To +300°C |
| Material | 45 Steel |
| Insulator Material | Glass And Ceramic |
|---|---|
| Voltage Rating | 108V-1000V |
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
| Product Name | Hermetic EV Connector |
| Current Rating | 30A |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
|---|---|
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Mounting Type | Mounting Screw |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C To 200°C |
| Hermeticity | Greater Than 1x10^-9 Atm Cc/sec |
| Wire Gauge | 20-28 AWG |
| Leak Rate | Less Than 1x10^-9 Cc/sec |
| Insulator Material | Glass And Ceramic |
|---|---|
| Manufacturer | SSCore |
| Voltage Rating | 12V-540V |
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
| Current Rating | 30A |
| Voltage Rating | 220V - 600V |
|---|---|
| Operating Temperature | -70°C To +300°C |
| Insulation Material | Glass |
| Connector Style | Mounting Screw |
| Surface Treatment | Electroless Nickel |
| Connector Style | Mounting Screw |
|---|---|
| Current Rating | 100A - 300A |
| Operating Temperature | -70°C To +300°C |
| Manufacturer | SSCore |
| Surface Treatment | Electroless Nickel |
| Salt Spray Resistance | 48h The Rusted Area < 5% |
|---|---|
| Voltage Rating | Up To 600V |
| Package Quantity | 1000 |
| Insulation Resistance | 5000MΩ Min |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
|---|---|
| Current Rating | 108V-1000V |
| Insulator Material | Glass And Ceramic |
| Voltage Rating | 12V-96V |
| Product Name | Hermetic EV Connector |