| Connector Type | Hermetic |
|---|---|
| Insulator Material | Glass And Ceramic |
| Current Rating | 20A |
| Voltage Rating | 12V-540V |
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
| Material | 45Steel |
|---|---|
| Current | 10A - 30A |
| Temperature Range | -70℃~+300℃ |
| Surface Treatment | Electroless Nickel Plating |
| Voltage Rating | 72V - 810V |
| Glass | ELA 48# |
|---|---|
| Connection Type | Terminal Fixation-bolts |
| Voltage Rating | 12V-540V |
| Temperature Rating | Up To 125°C |
| Compatibility | EV Charging Stations |
| Terminationstyle | Crimp |
|---|---|
| Body Materials | 304 STAINLESS STEEL |
| Application | Aerospace, Military, Medical Devices |
| Voltagerating | 500V |
| Productname | Hermetic Seal Connectors |
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
|---|---|
| Insulator Material | Glass And Ceramic |
| Product Name | Hermetic EV Connector |
| Voltage Rating | 12V-540V |
| Current Rating | 20A |
| Temperature Range | -70°C To 300°C |
|---|---|
| Rated Current | 30A |
| Surface Treatment | Electroless Nickel Plating |
| Material | 45 Steel |
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
| Connector Type | Hermetic |
|---|---|
| Body | 304 STAINLESS STEEL |
| Insulator Resistance | 500MΩ@100VDC |
| Leak Test | 1.5MPa WITH N2, NO LEAK |
| Pin | 4J50 ALLOY |
| High Voltage Resistance | ≥3000VAC, Leakage Current ≤0.5mA |
|---|---|
| Glass Materials | ELAN #48 |
| Insulation Resistance | 1000MΩ @ 1000VDC |
| Product Temperature Range | -40°C To 125°C |
| Connector Style | Terminal Fixation-bolts |
| Manufacturer | SSCore |
|---|---|
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Connector Type | Hermetic |
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Product Name | Hermetic Feedthrough Connectors |
| Thickness | 3~5 μm |
|---|---|
| Product Material | Hermetic Material |
| Insulation Resistance | 1000MΩ @ 1000VDC |
| High Voltage Resistance | ≥3000VAC, Leakage Current ≤0.5mA |
| Maximum Current | 30A |