| Working Voltage | 140V-300V |
|---|---|
| Insulation Material | Glass |
| Electricalinsulation | High |
| Rated Current | 10-30A |
| Pin Finish | Nickel Plating2-5um,Golden Plating 0.1-0.3um |
| THERMAL CYCLE | -60°C ~ +100°C |
|---|---|
| BODY MATERIALS | 321 STAINLESS STEEL |
| PIN MATERIALS | ALLOY 52 |
| GLASS MATERIALS | CORNING 9013 OR EQUIVALENT |
| INSULATOR RESISTANCE | 100MΩ@100VDC |
| Current | 370A |
|---|---|
| Operating Temperature | 240°C |
| Connector Style | POWER BOLT |
| Application | Hermetic Compressors |
| Compatibility | Hermetic Compressors |