| Insulator Resistance | 100MΩ@500VDC |
|---|---|
| Hermeticity | Greater Than 1x10^-9 Atm Cc/sec |
| Material | Stainless Steel |
| Connector Configuration | Male Or Female |
| Cable Length | Customizable |
| O-RING | Ø8.5X1.8 |
|---|---|
| Temperaturerange | -40°C To 125°C |
| Nickel Plating | 2-5um |
| Number Of Contacts | Single |
| Insulator Resistance | 1000MΩ@750VDC |
| Material | 45 Steel |
|---|---|
| Current Rating | 100A - 300A |
| Manufacturer | SSCore |
| Operating Temperature | -70°C To +300°C |
| Insulation Material | Glass |
| Thermal Cycle | -60°C ~ +100°C |
|---|---|
| Voltage Rating | Up To 10,000 V |
| Connector Size | Up To 1 Inch Diameter |
| Leak Rate | Less Than 1x10^-9 Cc/sec |
| Hermeticity | Greater Than 1x10^-9 Atm Cc/sec |
| Connector Type | Hermetic |
|---|---|
| Insulator Material | Glass And Ceramic |
| Current Rating | 20A |
| Voltage Rating | 12V-540V |
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
| Thickness | 3~5 μm |
|---|---|
| Product Material | Hermetic Material |
| Insulation Resistance | 1000MΩ @ 1000VDC |
| High Voltage Resistance | ≥3000VAC, Leakage Current ≤0.5mA |
| Maximum Current | 30A |
| Current Rating | 30A |
|---|---|
| Connector Type | Hermetic |
| Voltage Rating | 108V-1000V |
| Insulator Material | Glass And Ceramic |
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
| Insulation Resistance | 1000MΩ |
|---|---|
| Voltage Rating | 1000V |
| Material | 45 Steel |
| Impact Resistance | 200N |
| Current Rating | 20A-30A |
| Operating Temperature | -70°C To +300°C |
|---|---|
| Voltage Rating | 600V |
| Product Name | Hermetic EV Connector |
| Mounting Type | Terminal Fixation-bolts |
| Current Rating | 30A |
| Core Column | Φ0.5mm-Φ3.2mm |
|---|---|
| Material | 45 Steel |
| Mounting Type | Mounting Screw |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Manufacturer | SSCore |