| Material | 45 Steel |
|---|---|
| Contact Plating | Electroless Nickel |
| Temperature Rating | -70°C To 300°C. |
| Mounting Type | Mounting Screw |
| Manufacturer | SSCore |
| Features | High Temperature Resistance |
|---|---|
| Application | Harsh Environment Electrical Connections |
| Nickel Plated | THICKNESS 2~4μm |
| Voltage Rating | 1000V |
| Current Rating | 20A-30A |
| Working Temperature | -40°C ~ + 150°C |
|---|---|
| Certifications | UL, RoHS, REACH |
| Openration Voltage | 18~32VDC |
| Thickness | 3~5 μm. |
| Current Rating | 30-40A |
| Current Rating | Up To 10A |
|---|---|
| Impact Resistance | 20J |
| Certifications | UL, RoHS, REACH |
| Dielectric Strength | 3500VAC |
| High Voltage Resistance | ≥2000VAC, Leakage Current ≤0.5mA |
| Burst Test | 5.0MPa |
|---|---|
| Thickness | 1-5μm |
| Installation Iron Shell | 304 Stainless Steel |
| Type | Terminal |
| Working Current | 35A MAX |
| Surface Treatment | Electroless Nickel |
|---|---|
| Temperature Range | -70℃ To 300℃ |
| Application | Industrial |
| Material | 45 Steel |
| Voltage Rating | 12V-540V |
| Features | High Temperature Resistance |
|---|---|
| Pin Material | SUH446 WITH COPPER CORED, RATIO 2:1 |
| Leak Test | LEAK RATE≤1X10^-8 Mbar.l/s |
| Insulationresistance | ≥1000 MΩ |
| High Sealing Performance | 2.5MPa Does Not Leak |
| Insulation Resistance | 1000MΩ Min |
|---|---|
| Working Temperature | -40°C ~ + 150°C |
| Termination Style | Solder |
| Operating Voltage | 18VDC-32VDC |
| Current Rating | 5A |
| Flame Resistance | UL94V-0 |
|---|---|
| Dielectric Strength | 3500VAC |
| Impact Resistance | 20J |
| Certifications | UL, RoHS, REACH |
| High Voltage Resistance | ≥2000VAC, Leakage Current ≤0.5mA |
| Thickness | 2~4 μm. |
|---|---|
| Burst Test | 4MPa With N2 Press |
| Application | Aerospace, Military, Industrial Equipment |
| Temperature Rating | -40°C To 150°C |
| Pin Material | SUH446 WITH COPPER CORED, RATIO 2:1 |